Sumup – výhodná forma platby? Vaše názory a zkušenosti

V dnešní době již vidíme zcela zřetelný odklon společnosti od hotovostních plateb k bezhotovostním. Tento trend je samozřejmě pozorován již delší dobu, ale nyní byl silně podpořen pandemií.

Tato situace svým způsobem donutila mnoho maloobchodníků změnit své zvyky, pokud jde o způsob, jakým vybírají peníze od zákazníků. Většina lidí očekává přístup k platebnímu terminálu, který podporuje jak klasické karty, tak samozřejmě bezkontaktní platby.

Naštěstí takových zařízení není málo a co je důležité, jejich používání je stále levnější a levnější. Výběr konkrétního řešení však může být problematický, proto se dnes podíváme na jedno z nich – SumUp. Podívejte se, co to je, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a kolik za něj zaplatíte.

Co je SumUp?

SumUp je na jedné straně platforma související s bezhotovostními platbami, ale zároveň také nástroj pro jejich realizaci. Pomocí služby získá uživatel přístup k obojímu, tj. k terminálu i k celému systému, který jej podporuje.

původ – https://sumup.cz

Samozřejmě se jedná o mobilní zařízení, které je odpovědí na potřeby mnoha podnikatelů. V dnešní době je čas velmi důležitý a při zpracování bezkontaktních plateb se bezpochyby počítá každá vteřina. Stojí za zmínku, že na výběr jsou 2 různá zařízení, která lze objednat i s užitečným příslušenstvím. Zařízení je vybaveno moduly podporujícími:

 • čipové platební karty, včetně těch nejoblíbenějších, tj. Visa a MasterCard,
 • bezkontaktní platby,
 • klasický magnetický proužek karty.

Společnost se chlubí nejen snadným používáním, vysokou funkčností a spolehlivostí svých zařízení. Jak se můžete dozvědět z oficiálních webových stránek, dbá také na bezpečnost svých zákazníků. Část vybraných poplatků si po určitou dobu ponechává, aby zabránila případným podvodům.

Co nabízejí mobilní platební terminály SumUp?

Nyní, když už víte, co přesně SumUp je, je nejvyšší čas podívat se na samotný platební terminál. Jeho základní, nejjednodušší verze se vyznačuje mj. tím, že:

 • Vysokokapacitní baterie s dlouhou výdrží na jedno nabití,
 • Nabíjení přes USB – velmi dobré řešení, které zvyšuje mobilitu zařízení,
 • Podpora Bluetooth – slouží k bezdrátové komunikaci se zařízeními umožňujícími přístup k internetu, např. chytrým telefonem nebo tabletem (připojení k internetu je nezbytné k provádění plateb),
 • malé rozměry – vejde se vám do kapsy, protože měří jen 7 x 7 x 2,5 cm.

Díky tomu lze terminál vzít prakticky kamkoli a volně jej používat, pokud je tam přístup k internetu. Je ideální pro velkou společnost i jako užitečný nástroj pro pracovníky v terénu.

Jak funguje platforma pro bezkontaktní platby nebo kolik stojí?

V tuto chvíli vás pravděpodobně nejvíce zajímají poplatky za používání zařízení a systému pro bezkontaktní platby. Začněme dobrou informací, že společnost si neúčtuje žádné předplatné.

původ – https://sumup.cz

Za samotný terminál zaplatíte pouze jednorázový poplatek a můžete si vybrat z několika možností:

 • výše uvedené zařízení spolu s praktickou nabíjecí stanicí za 199 liber,
 • o něco větší přenosný terminál Wi-Fi za 449 liber,

Důležité je, že společnost také zaručuje, že mobilní aplikace potřebná k používání systému není zpoplatněna.

Přístup k zákaznickému servisu je také zdarma, stejně jako výběry prostředků nahromaděných na účtu uživatele – ty samozřejmě pocházejí z provedených plateb. Zajímá vás, na čem tato společnost vydělává?

Jediným poplatkem je zde provize účtovaná z každé finanční transakce bez ohledu na její typ. Ta je vždy 1,49 %. Je to hodně? Vzhledem k poplatkům u mnoha jiných provozovatelů bezhotovostních plateb je to rozhodně velmi málo. Za zmínku také stojí, že při objednávání výběru peněz musíte být trpěliví – doba jeho provedení je 3 až 5 pracovních dnů.

Je složité používat platební terminál?

Společnost se chlubí tím, že její terminály jsou vybaveny mimořádně snadno použitelným operačním systémem. Totéž platí pro mobilní aplikaci, která je k dispozici pro zařízení se systémy Android a iOS. Samozřejmě je pro nás obtížné to ověřit, ale určitě lze jednoduchost spatřovat v samotném postupu spojeném s prvním spuštěním zařízení. Jak to vypadá?

Vezmeme-li v úvahu popis na webových stránkách SumUp:

 • nainstalujte aplikaci do mobilního zařízení, spusťte terminál a poté obě zařízení spárujte (připojte přes Bluetooth),
 • provést první platbu ve výši 1 EUR,
 • po provedení platby se automaticky spustí instalace softwaru,
 • aktivovat terminál v režimu připojení Bluetooth.

Jaké jsou výhody a nevýhody služby SumUp?

Přestože je platforma SumUp na trhu již nějakou dobu, je stále považována za technologickou novinku. Jeho největší výhodou je bezpochyby cena, která je mnohem nižší než u konkurenčních řešení – máme zde pouze provizi.

Samotný platební terminál podporuje v podstatě všechny dnes oblíbené platby, od klasických karet s magnetickým proužkem až po bezkontaktní. Za zmínku stojí podpora známých systémů, jako je Groupon.

Další důležitou výhodou je neuvěřitelná mobilita zařízení. Nejenže zabírá velmi málo místa, ale má také objemnou baterii a energeticky úsporné komponenty, což znamená, že na jedno nabití vydrží pracovat dlouho.

Jaké jsou tedy nevýhody? No, dokonalé věci neexistují a SumUp má také některé nevýhody. Samozřejmě se zde řídíme názory samotných uživatelů, kteří poukazují především na:

 • nízká ziskovost u velkých transakcí, obvykle nad 25 000 PLN (provize je pevná),
 • zákaznický servis, který je sice profesionální, ale k dispozici pouze ve všední dny – pokud obchodujete o víkendu, případné problémy nelze rychle vyřešit,
 • občasné potíže při párování terminálů s externími zařízeními, zejména tiskárnami.

Vyplatí se používat SumUp?

Doufáme, že jste si po přečtení výše uvedeného článku odpověděli na výše uvedenou otázku a již víte, zda je volba SumUp dobrým řešením. Každý se musí rozhodnout samostatně a zohlednit především své potřeby.

Podle našeho názoru mohou být tyto terminály skutečně zajímavou volbou pro menší společnosti, které hledají dobré nástroje pro bezhotovostní platby. Jejich používání podporují nízké provize a absence dalších poplatků, včetně poplatků za porušení smlouvy. Konečné rozhodnutí samozřejmě zůstává ve vašich rukou. Pokud jste však již s touto platformou přišli do styku, podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

SumUp - recenze:

 1. Co se stane v okamžiku, kdy od nabídky této společnosti odstoupím? Terminál mi zůstane a je to v podstatě zbytečná elektronika, nebo je například SumUp odkoupí?

 2. Jaká je záruka na tato zařízení, je standardní, tj. dva roky?

 3. Nevíte někdo, zda je možné s touto společností sjednat provizi, pokud se často obchoduje s velkými částkami?

 4. Platby SUMUP Lze je použít v České republice?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *