Catawiki – Průvodce kupujícího od A do Z. 90 % lidí o něm neví

(OK, možná ne 90 %, ale určitě dost).

V tomto článku se mimo jiné dozvíte:

  • Jak být spokojeným kupujícím na Catawiki?
  • Proč si Catawiki účtuje pevnou provizi 3 € z každého nákupu bez ohledu na jeho hodnotu?
  • Jak „odborníci“ na Catawiki posuzují pravost zboží?
  • Jak se vyhnout nepříjemným překvapením a zklamáním při nakupování na Catawiki?
  • Co máte dělat, pokud obdržené zboží nesplňuje vaše očekávání?
  • Funguje na Catawiki skutečně „ochrana kupujícího“?

Na začátek řeknu, že Catawiki používám již poměrně dlouho a viděl jsem, jak se tato platforma v průběhu let vyvíjela. Vím, že mnoha lidem může připadat složitá, a četné komentáře a recenze (někdy protichůdné!) jim to nijak neulehčují. Proto jsem se rozhodl dát dohromady své zkušenosti a sepsat průvodce, který vám pomůže orientovat se na Catawiki jako starý mazák.

Co byste měli vidět na začátku?

Catawiki je online aukční platforma, která se specializuje na prodej jedinečných a sběratelských předmětů. Na rozdíl od populárních aukčních serverů, jako je Allegro nebo eBay, se Catawiki zaměřuje na předměty s duší – starožitnosti, umělecká díla, šperky, hodinky, mince, známky, vína a mnoho dalšího.

Jak to funguje? Jednoduše:

  • Prodejci nabízejí své předměty do aukce, která obvykle trvá týden.
  • Potenciální kupci přihazují, čímž zvyšují cenu.
  • Vyhrává ten, kdo na konci aukce nabídne nejvyšší částku.

Proč se vůbec obtěžovat s Catawiki, když existuje Allegro, eBay, Amazon a další? No právě proto, abyste našli ty jedinečné skvosty, které nikde jinde nenajdete. Mám na mysli předměty s historií, limitované edice, skutečné sběratelské rarity. Jistě, i na Allegru můžete najít něco zajímavého, ale na Catawiki je šance najít skutečný poklad mnohem vyšší.

Než začnete přihazovat – o čem jsou ti „odborníci“?

1_auction_skepticism

Musíte vědět, že každá položka v aukci na Catawiki projde rukama „odborníků“. Právě oni posuzují pravost, stav a hodnotu předmětu a rozhodují, zda je vhodný do aukce. To znamená, že předměty na Catawiki jsou předtím, než jdou do aukce, prověřeny a zkontrolovány (nebo by alespoň měly být).

Než se vrhnete do dražby, stojí za to vědět, kdo jsou tito tajemní „odborníci“ na Catawiki a jakou roli v celém procesu hrají. Inu, každý předmět musí být předtím, než jde do aukce, prověřen týmem odborníků. Jejich úkolem je posoudit pravost předmětu, jeho stav, tržní hodnotu a – což je možná nejdůležitější – zda je vůbec vhodný pro aukci na Catawiki (protože ne všechno je a vstupní prahy jsou vysoké).

Ale pozor! Odborníci nevidí předměty osobně, pouze fotografie a popisy poskytnuté prodávajícím. To znamená, že se mohou mýlit a jejich odhady nejsou vždy přesné.

Testuji Catawiki už dlouho a všiml jsem si, že někdy mohou být tyto odhady značně nadsazené. Jedná se o záměrné jednání, které má podpořit přihazování a zvýšit cenu? Možná… (konspirační teorie ;). Ať už je záměr jakýkoli, nevěřte slepě odborným odhadům. Než začnete přihazovat, udělejte si vlastní průzkum. Porovnejte ceny podobných položek na jiných platformách, přečtěte si recenze prodejců (pokud je to možné), položte otázky na Catawiki (i když, upřímně řečeno, ne vždy odpovídají – ale o tom později).

Pamatujte – základem úspěšného nakupování na Catawiki je zdravý rozum a opatrnost.

Náklady, náklady, náklady – tj. kolik za svůj vysněný předmět skutečně zaplatíte.

Dobrá, našli jste na Catawiki svůj vysněný předmět, srdce vám bije jako splašené a prst už putuje k tlačítku „Nabídnout“….. Stop! Než to uděláte, ujistěte se, že znáte VŠECHNY náklady, protože cena, kterou vidíte na obrazovce, není konec příběhu.

Za prvé, provize kupujícího. Společnost Catawiki účtuje každému vítězi aukce 9 % z hodnoty vítězné nabídky + 3 €. (Ano, 3 €, bez ohledu na to, kolik za položku zaplatíte – vždy si připočítají tyto 3 €).

Zadruhé je to poplatek za dopravu. Zde už je to loterie úplně. Používám Catawiki už dlouho a řeknu vám upřímně, že někdy jsou tyto náklady na dopravu dost vysoké. (Někteří prodejci si asi myslí, že posílají balíčky zlatým letadlem). Catawiki se snaží tyto poplatky kontrolovat, ale v praxi je to různé. Než začnete přihazovat, vždy si přesně ověřte, kolik za poštovné zaplatíte (protože později budete překvapeni).

Za třetí, celní náklady. Pokud dražíte zboží ze zemí mimo Evropskou unii, připočtěte k účtu clo a DPH. (No, protože EU přece musí vydělávat).

Ponaučení z tohoto příběhu zní: než začnete přihazovat, zkontrolujte si PŘESNĚ všechny náklady. Konečná cena vás může překvapit.

A ještě jedna věc – Catawiki (bohužel) občas automaticky nekombinuje poštovné u více položek od stejného prodejce (při pohledu na některé komentáře na Trustpilotu). (Typické!). Vždy se ale vyplatí se na to prodávajícího zeptat – protože někdy to jde a někdy ne. Je lepší se o tom přesvědčit sám.

Kontaktování prodejce – (téměř) nemožná mise

2_mysterious_auction_barrier

No, a tady se dostáváme k jednomu z nejvíce frustrujících aspektů Catawiki. No, tato platforma ve své nekonečné moudrosti znemožňuje kontaktovat před nákupem přímo prodejce. (Ano, já vím, absurdní, ale musíte se přes to přenést).

Máte dotazy k nějakému zboží? Chcete se dozvědět více o jejím stavu, původu, historii? Zapomeňte na to! Catawiki si zakládá na tajemství a vzrušení ;).

Můžete samozřejmě kontaktovat Catawiki a požádat je, aby váš dotaz předali prodejci. Někdy může odpověď přijít s mírným zpožděním, ale nakonec se jim podaří většinu pochybností objasnit. Nakonec jim záleží na tom, abyste byli s nákupem spokojeni. Nebo je to jen tím, že si nabízející strany nerozumějí mimo servis? (Konspirační teorie, konspirační teorie…). Obecně vzato je to však na aukčních platformách (zejména těch specializovaných) poměrně častý jev.

Co když se něco pokazí? – Stížnosti a vrácení zboží

Dobrá, přihodili jste, zaplatili jste, balíček dorazil….. A co se stalo? Ukáže se, že zboží je poškozené, neodpovídá popisu nebo se možná dokonce liší od toho, co jste si objednali? Buďte v klidu, Catawiki má (údajně) postup pro reklamace a vrácení zboží.

Klíčové slovo: „údajně“. Protože zatímco samotný postup je zcela jasný – na nahlášení problému máte 3 dny od převzetí zboží – jeho provedení může být….. problematické.

Především tyto 3 dny opravdu nestačí. Někdy se stane, že balíček dorazí až na konci týdne a vy strávíte víkend nervózní, protože čas přece jenom běží. (A jak známo, víkend je pro katawiky posvátný čas – oni odpočívají a vy se stresujete).

Za druhé, kontaktování zákaznického servisu Catawiki může být zkouškou vaší trpělivosti. Doba čekání na odpověď se může nemilosrdně protáhnout (někdy i na několik týdnů – přece jen mají na starosti důležitější věci, zatímco vy čekáte). A když už odepíší, často je to automatická standardní formulace, která k tomu moc nepřidá.

„Ochrana kupujícího?“ Zní to krásně, ale v praxi je to někdy jinak. Catawiki se snaží spory zprostředkovat, ale nakonec rozhodnutí o vrácení peněz, částečném vrácení peněz nebo zamítnutí reklamace je na prodejci. Obecně platí, že Catawiki se snaží kupujícím pomoci, protože pokud se tak nestane, je negativní hodnocení na Trustpilotu téměř jisté. (A to víte, recenze jsou nedotknutelné). A když se na to podíváte, musíte uznat, že Catawiki má hodně pozitivních ohlasů, takže to dělají správně!!!

Poučení? Catawiki není dokonalá. (A která platforma je?). Ale hej – alespoň se snaží problémy řešit.

Shrnutí – vyplatí se nakupovat na Catawiki?

3_treasure_or_trap

Dobře, tak jak to tedy s Catawiki nakonec je? Vyplatí se, nebo se nevyplatí? Po svých zkušenostech řeknu ano – Catawiki je platforma s velkým potenciálem, ale musíte se v ní umět orientovat.

Začněme klady:

Jedinečné položky: Na Catawiki najdete skutečné skvosty, které na Allegru nebo eBay nenajdete. Pokud hledáte něco jedinečného, je to místo pro vás.

Relativně bezpečné transakce: Catawiki ověřuje prodejce a snaží se chránit kupující před podvodníky. Samozřejmě, stoprocentní záruku bezpečnosti nikde nenajdete, ale riziko je zde relativně nízké.

Nyní k nevýhodám:

Poměrně vysoké poplatky: To je hodně: 9 % provize + 3 € + (někdy absurdní) náklady na dopravu. Musíte počítat s tím, že za jedinečnost se platí.

Problémy se zákaznickým servisem: Kontaktování Catawiki může být bohužel frustrující. Dlouhá doba odezvy a strnulé odpovědi jsou normou.

*Závěr * Catawiki je skvělým místem pro lidi, kteří hledají jedinečné předměty, ale je třeba k této platformě přistupovat opatrně a se zdravým rozumem. Než začnete nabízet, udělejte si vlastní průzkum, pečlivě si ověřte náklady a připravte se na možné problémy se zákaznickým servisem.

Nezapomeňte – za svá rozhodnutí nesete odpovědnost vy. Pokud budete ke Catawiki přistupovat s mírou a opatrností, můžete najít skutečné poklady za atraktivní ceny. Já jsem docela spokojený, protože na Catawiki se mi například podařilo koupit spoustu skvělých věcí, které bych si jinde nekoupil. OBECNĚ DOPORUČUJI!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Catawiki - vyplatí se to? Přidejte své zkušenosti jako spotřebitel:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *